Egy különleges szerkezetű, zalaegerszegi, több mint 100 éves épület kapott új életet utólagos vízszigeteléssel. A vegyes falazat – kő, beton és tégla kombinációja – speciális megoldásokat kívánt: lemezes vízszigetelést a külső falaknál, injektálást a belső válaszfalaknál és pilléreknél. A Dr Fal szakértő csapata a helyszíni felmérést követően komplex, tartós szigetelési megoldást alkalmazott az épület szerkezeti sajátosságainak figyelembevételével.
Zalaegerszeg – Nyugat-Magyarország egyik meghatározó városa Zala megyében, ahol egy régi, korábban vadász étteremként működő épület kapott új életet – a megfelelő vízszigetelésnek köszönhetően. Az épület jelenlegi tulajdonosa átalakításokat tervezett, és mivel a korábban beépített vízszigetelő réteg – ha egyáltalán volt – már nem töltötte be funkcióját, szakértő csapatunkhoz fordult segítségért.
Előzmények – problémás szerkezeti kialakítás
A helyszíni szemle során hamar kiderült, hogy a falazat és az alapozás rendkívül vegyes szerkezetű: kő alapra öntött betonréteg, majd erre épült a tégla falazat. A hagyományos kátránypapíros szigetelésnek nyomát sem találtuk. A szerkezeti kialakítás miatt komoly kihívást jelentett az utólagos vízszigetelés kivitelezése, hiszen a kő és beton találkozása, illetve a beton és tégla közötti rendkívül szűk fuga szinte lehetetlenné tette az acéllemez beütését.
Helyszíni szaktanácsadás és megoldási javaslat
A felmérés során részletesen megvizsgáltuk a külső és belső falakat, valamint a pillérvázas belső tartószerkezetet. A falvastagságok és a szerkezeti sajátosságok miatt úgy döntöttünk, hogy kombinált technológiával, azaz acéllemez bepréseléssel és injektálással oldjuk meg a vízszigetelést. Ahol lemezbeütésre nem volt lehetőség – például a pilléreknél vagy a nagyon tagolt, kövekkel teli homlokzati falszakaszokon –, ott injektálást alkalmaztunk.
Vizes, penészes, salétromos falak?
Tudjon meg többet az utólagos vízszigetelésről, és szabaduljon meg a nedves falaktól!
ÉrdekelKivitelezés – technológia a gyakorlatban
A külső falak szigetelését acéllemez bepréseléssel oldottuk meg, jellemzően a két tégla sor közé, ahol a fuga ezt lehetővé tette. Ahol azonban a szerkezeti kialakítás ezt nem engedte – például a 30 cm vastag falba egyenetlenül beépített kövek miatt –, ott injektálással dolgoztunk. A belső válaszfalakat és a folyosó pillérsorát kizárólag injektálással tudtuk kezelni, vízszigetelni. A használt injektáló anyag kifejezetten erre a célra fejlesztett, tartós és vízzáró tulajdonságokkal rendelkező szilikátalapú komponens volt, amely mélyen bejutott a falazat pórusaiba és hosszú távon biztosítja a nedvesség elleni védelmet.
Ez a projekt jól példázza, hogy egy régi épület utólagos vízszigetelése gyakran igényel kombinált, testre szabott megoldásokat. Tapasztalatunk és holisztikus szemléletünk révén képesek vagyunk olyan szakszerű és tartós beavatkozásokat elvégezni, amelyek nem csupán a tüneteket kezelik, hanem a probléma gyökerét szüntetik meg. A zalaegerszegi, korábbi vadász étterem esetében is ez a komplex hozzáállás tette lehetővé, hogy egy patinás, értékes épület új funkciót kaphasson – immár száraz, stabil falakkal.