Nedves falak utólagos vízszigetelésénél az acéllemez problémamentes beütését több tényező befolyásolja.
Lemezbeütést befolyásoló tényezők
Egyrészt a téglák közti malter tömörsége, összetömörítettsége, másrészt a téglák közti fugarés mérete. Utóbbi nagyban függ az épület magasságától, a homlokzat magasságától, azaz az adott fúga felett lévő épülettömeg mennyiségétől, méretétől.
Könnyen megy az acéllemezbeütés, könnyen halad a lemez a falban, ha
- a téglák között a malter igen gyenge kötőanyagokkal bír (mész, mészhidrát, cement), a malter laza.
- elégségesen nagy a fúgarés a téglák között (1,5 cm-es rés már nagyon jó, ezalatt egyre nehezebb).
A téglák közötti rés mérete több összetevőből adódhat:
- Régen sok esetben szűk fúgaréssel falaztak (0,5-1 cm).
- Rossz minőségű anyaggal falaztak, és a habarcs felett lévő nagy súly összepréselte a téglák közötti rést.
- Legproblémásabb és szinte szigetelhetetlen, amikor oltatlan meszes habarccsal falazzák a vakolatot. Hiába van szép nagy rés, a habarcs fúrhatatlan, lemezelhetetlen és véshetetlen keménységű. Pl. ezt használták régen várak építésénél, és állnak is a várak 1000 éve. Jelenleg azért nem használják a kivitelezésben ezt a technikát, mivel balesetveszélyes. Az oltatlan mészpor vízzel érintkezve forrásba kezd, és égési sérüléseket okozhat. Anno a várak építésénél az építőmesterek egész testet védő marhabőr kötényeket használtak.
Megoldás, lemezbeütés előkészítése
Amennyiben a lemez nehezen beüthető, akkor fúrással előlazítjuk a téglák közötti maltert. Kb. 5 cm-ként fúrunk nagyjából a fal egész vastagságában.
A képeken látható épület sajátossága, hogy Keszthelyen régen sok esetben nem sima homokkal falaztak, hanem mészkő örleménnyel – ez a kőporos vakolat alapanyaga is, aminek a szemcsemérete nagyobb, mint a folyami homoké -, és ezáltal sok esetben nehezebb a lemezt beütni. A képen jól láthatóak a fúrás helyei.
Az előfúrás előnyei
- A furaton keresztül a falazat összessége jobban tud szellőzni és hamarabb kiszáradnak a falak.
- Helyet biztosítunk a lemeznek. Amikor a lemezt a falba préseljük, a lemez előrehaladásával a maga előtt tolt anyagot a furatokba nyomja, préseli és helyet teremt magának.
Tudjon meg többet az acéllemez beütésről!